Naukowcy i praktycy dyskutowali o pracy zdalnej

Wyzwania związane z pracą zdalną oraz bezpieczeństwem i zdrowiem pracowników były tematem Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej „Zarządzanie i bezpieczeństwo pracy w dobie cyfrowej transformacji pracy – aspekty zarządcze i prawne”, która odbyła się na Uniwersytecie Pomorskim w Słupsku.

Organizatorami konferencji był Instytut Zarządzania Uniwersytetu Pomorskiego oraz Okręgowy Inspektorat Państwowej Inspekcji Pracy w Gdańsku. Uczestniczyło w niej kilkunastu naukowców i praktyków reprezentujących m.in. Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy, Główny Urząd Statystyczny, Uniwersytet Gdański czy Uniwersytet Jagielloński. Prelegenci przedstawili wyniki swoich badań w zakresie pracy zdalnej, zarządzania bezpieczeństwem informacji, czy zarządzania ryzykiem zawodowym. Swoim doświadczeniem w zakresie bezpieczeństwa pracy dzielili się także praktycy m.in. przedstawiciele lokalnych firm.

Podobnej tematyki dotyczyły także panele dyskusyjne podczas których zaproszeni gości rozmawiali o bezpieczeństwie pracy oraz o tym, czy oswoiliśmy się z pracą świadczoną na odległość.

W panelu dyskusyjnym „Oswajanie pracy zdalnej – czy nauczyliśmy się żyć z pracą świadczoną na odległość”.
Udział wzięli: zastępca Głównego Inspektora Pracy Dariusz Minkowski, prezes Słupskiej Izby Przemysłowo-Handlowej Robert Firkowski, prezes słupskiego oddziału Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Pracowników Służby BHP Tomasz Tandek, Emilia Czujko, kierownik słupskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Gdańsku.

Kolega Jarosław Lenkiewicz wiceprezes Odziału Słupskiego Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Pracowników Służby BHP przedstawił studium przypadku p.t. "Doświadczenia służby bhp w obszarze certyfikacji systemów zarządzania".

Wydarzeniu towarzyszyło dwudniowe „Pomorskie Forum Zarządzania w obszarze bezpieczeństwa i zdrowia pracujących”. Jego uczestnicy poruszali tematy, dotyczące certyfikacji systemów bezpieczeństwa i higieny pracy, a także zarządzania ryzykiem zawodowym.